Suzuki Samurai Upgrade

Nowe szaty Samuraia

Spójrzcie na nasze Suzuki! Odmienione, ulepszone, przystosowane do off-roadowych przygód.

Nasz zielony Suzuki Samurai przeszedł na początku 2016 r. zasłużony i długo oczekiwany remont. Opasłą listę koniecznych ulepszeń musieliśmy rozsądnie ograniczyć, by zmieścić się w budżecie. Zdecydowaliśmy się na wymianę mocno zaatakowanej przez rdzę blacharki, wymianę zderzaków i montaż jakże niezbędnej wyciągarki oraz bagażnika dachowego. Pozostałe fundusze przeznaczyliśmy na mniejsze usprawnienia. Modernizację powierzyliśmy firmie Samurai Serwis 4x4 w Bielsku-Białej.  Odstawiliśmy samochód do warsztatu i tak rozpoczął się pierwszy etap przemiany.

Etap 1

Piewszy etap renowacji Samuraia

Piewszy etap renowacji Samuraia

Nasze naprawy rozpoczęliśmy od najgorszego, czyli eliminacji rdzy, a raczej dziur w skorodowanym nadwoziu. Po tym zabiegu było już z górki: snorkel, wyciągarka, malowanie podłogi RAPTOREM. Oczywiście nie obyło się bez  niespodzianek, takich jak konieczność wymiany  przednich nadkoli i poszukiwanie nowych w internecie oraz rozsypujący się w rękach tylni zderzak.  Takie niespodzianki to jednak standard  w dwudziestoletnim aucie.

Blacharka

Generalnemu remontowi podaliśmy budę naszego samochodu - od progów aż po sam dach. Wymieniliśmy wszystkie nadkola które były w stanie szczątkowym. Sytuacja wyglądała podobnie z progami - niby były, ale tylko z zewnątrz. Pozbyliśmy się rdzy z nadwozia i zakonserwowaliśmy podwozie Samuraia.

Zderzaki 

Ponieważ stare zderzaki były już mocno wyeksploatowane, postanowiliśmy zamontować nowe - stalowe ze wzmacnianą konstrukcją. Tylni zderzak otrzymał nowe światła typu LED oraz mocowanie, do którego można podpiąć linę i się wyciągać. Z kolei z przedniego zderzaka usunęliśmy światła postojowe. Światła te zostały  przeniesione do świateł drogowych. W zderzaku zamontowaliśmy kwadratowe kierunkowskazy. Zderzak został tak wykonany by można było zamontować wyciągarkę.

Nowy tylni zderzak

Nowy tylni zderzak

Wyciągarka

Postawiliśmy na model XTR 8000 lbs Speed 12V Model 2012, firmy ESCAPE. Parametry wyciągarki można obejrzeć tutaj. Cechą charakterystyczną wyciągarek XTR jest hamulec na silniku (a nie w bębnie jak w innych wyciągarkach). Konstrukcja ta jest odporna na przeciążenia i opuszczanie.

Wyciągarka

Wyciągarka

Snorkel

Dzięki zainstalowaniu snorkela, czyli komina, którym zasysane jest powietrze do silnika, możemy pokonywać głębokie wody.  Silnik nie przestanie pracować, nawet jeśli uda się nam go całego zalać.

Snorkel, służy do podtopień. Bez obaw - kierowca i pilot mają stopień nurkowy SSI OWD.

Snorkel, służy do podtopień. Bez obaw - kierowca i pilot mają stopień nurkowy SSI OWD.

Raptor

Podłogę pomalowaliśmy środkiem  2K RAPTOR™ firmy U-POL©. Ten trwały i twardy uretanowy środek chroni samochód przed korozją, solą, wilgocią i wysokimi temperaturami. Pomalowaliśmy nim podłogę w samochodzie, dzięki czemu będzie nam łatwiej sprzątać błoto po każdym naszym rajdzie.

Kierownica

Po zamontowaniu wspomagania kierownicy mogliśmy pozwolić sobie na mniejszą kierownicę. Decyzja padła na kierownicę sportową trójramienną. Kierownica jest pokryta materiałem welurowym a na klaksonie ma miejsce, w którym można umieścić nasze logo.

Etap 2

Drugi etap renowacji Samuraia

Drugi etap renowacji Samuraia

Po wykonaniu prac głównych przyszła pora na akcesoria i wykończenia. 

Bagażnik dachowy

W każdym samochodzie terenowym potrzebne jest miejsce na akcesoria pomocnicze, czyli tzw. szpej. Nadchodzi taki moment, w którym trzeba zainstalować bagażnik dachowy na koło zapasowe, trapy, łopaty, skrzynkę z narzędziami bądź drobnymi materiałami pomocniczymi, itp. Postanowiliśmy naszemu Maluchowi zafundować bagażnik godny największego potwora spośród samochodów terenowych. Bagażnik umożliwia zamontowanie dodatkowego oświetlenia roboczego (pomocniczego), które jest niezbędne w czasie nocnych przepraw.

Logo na masce 

Po remoncie blachy nadszedł czas na pokazanie światu do kogo należy ten piękny pojazd. Logo jest zwieńczeniem całego remontu.

Poprawnie oznaczony samochód terenowy

Poprawnie oznaczony samochód terenowy

 

Przed i po 

Podsumowując, przedstawiamy nasz samochód przed zmianami (zdjęcie z lewej) i po zmianach. (zdjęcie z prawej).  Jeszcze trochę pracy jest przed nami, ale już bardzo dużo jest za nami. Uff.

Znajdź różnice - oprócz tego, że bolid stracił wąsa.

Znajdź różnice - oprócz tego, że bolid stracił wąsa.

 

Podziękowania

Sasquatch Team pragnie podziękować wykonawcom wszystkich modyfikacji naszego Suzuki Samurai:

  • Blumiagraf za kozackie logo, które oddaje naturę naszego zespołu,
  • Samurai Serwis 4x4 za remont i przygotowanie naszego samochodu,
  • Monster Forge za sprawną realizację i uratowanie nas od ciasnoty podczas rajdu.
Partnerzy Przemiany Suzuki Samurai

Partnerzy Przemiany Suzuki Samurai

Ogłoszenia

Od kwietnia chcemy raz w miesiącu wysyłać (oczywiście za Waszą zgodą) sympatycznego maila z informacjami i dodatkowymi materiałami. To tego cuda, zwanego listą mailingową, można zapisać się tutaj.

P.S. Jeśli jesteś członkiem naszej rodziny to nie wypada Ci się nie zapisać. W nagrodę przez newsletter możesz szybciej uzyskać informację, o tym, że np. podrzucamy Ci na weekend nasze dziecko, bo jedziemy na rajd.