Zabawa w off-road to wyścig zbrojeń. Modyfikacje samochodu, noce i dnie spędzone w garażu, szukanie części, ustalanie co tak trzeszczy i stuka. Jest to większa część off-roadowej zabawy, ale nie jej cały obraz. Każda wycieczka samochodem terenowym i każdy rajd wymaga odpowiedniego przygotowania. Przygotowania samego samochodu jest kluczowe, ale trzeba też zabrać ze sobą właściwy szpej, czyli akcesoria pomocnicze. Muszą być trwałe i niezawodne, bo to one służą często jako ostatnia deska ratunku w tarapatach. 
Sasquatch Team nazbierało już trochę szpeju. Zakupy zazwyczaj robimy zakupy w sklepie Dragonwinch, po sąsiedzku, w Bielsku-Białej. Drangonwinch najbardziej znane jest jako producent wyciągarek ale w ofercie firmy można znaleźć również porządne akcesoria. Zawsze liczymy na to, że nie będziemy musieli tych sprzętów wyciągać, ale ilekroć okoliczności przyrody nas do tego zmusiły, tylekroć Dragonwinch nas nie zawiódł. 
*To nie jest wpis sponsorowany. Po prostu dobre, bo nasze

Graty w naszym samochodzie

Trapy

Trapy pomagają nam wyjechać, bądź przejechać przeszkodę. Mogą być metalowe lub z tworzywa sztucznego o wysokiej wytrzymałości.  Zainwestowaliśmy w trapy wykonane z tworzywa sztucznego. Są lekkie, wytrzymałe, mają wygodne uchwyty. Nasze są czerwone i zazwyczaj mocujemy je do bagażnika - wypatrujcie więc zielonego Samuraia z czerwonymi trapami na dachu. 

Kiedy użyliśmy: 

Na jesiennej edycji Wyrowiska w 2015 r. Zakopaliśmy się po wyjeździe na piaszczysty pagórek. Dzięki zastosowaniu trapów, mogliśmy samodzielnie wygrzebać się z piachu.

Zblocze

blocze pozwala na podwojenie mocy wyciągu. Umożliwia użycia wyciągarki do kątowego wyciągania pojazdów.

Szekle

W naszym zestawie znajdują się 3 rodzaje szekli (6T, 4T 3T). W terenie używamy 2 rodzaje - te największe - 6T i 4T Szekle usprawniają mocowanie kinetyka i lin z wyciągarek.


Pasy do drzewa

Pasy do drzewa zabezpieczają drzewo przed uszkodzeniem. Dbamy o środowisko i korzystamy z pasów 3m 9T . Dodatkowo w naszym zestawie znajduje się pas o długości 20m - na wypadek gdyby brakło nam liny z wyciągarki, albo trzeba było kogoś wyciągnąć na dłuższą odległość.


Kiedy użyliśmy: 

Przydarzyła się nam rolka w lesie. Na szczęście drzewa były w odpowiedniej odległości od leżącego na lewym boku samochodu. Udało  nam się w pół godziny i w dwie osoby, postawić Samuraia do pionu. Pomimo niezbyt komfortowej sytuacji w jakiej znaleźliśmy się z naszej winy, nie zapomnieliśmy o szacunku do przyrody, dzięki której nasze weekendowe wypady są takie malownicze. 
 

Lina / taśma kinetyczna

Jest to jedyna lina której można używać przy wyciąganiu kogoś z błota. Ma duży stopień rozciągliwości przez co trudniej ją zerwać. 

Uwaga! - ważne jest odpowiednie miejsca montażu liny. Miejsce montażu musi wytrzymać tyle samo co lina. W przeciwnym wypadku może się to skończyć tragedią.


Kiedy użyliśmy: 

Za każdym razem, gdy zdarzyło się nam wyciągać kolegów z błota. 
Na jednym z rajdów wyciągaliśmy samochód, który ugrzęzł w piachu. Wyciągnęliśmy go, ale przy ostatnim podejściu urwaliśmy przedni zderzak, który wyleciał w sposób niekontrolowany w powietrze. Całe szczęście, że nikogo nie było na trasie jego przelotu. Od tego czasu, zachowujemy ostrożność i ostrzegamy wszystkich na przyszłość.


 

P.S. Dragonwinch sponsoruje całą masę imprez offroadowych, więc oprócz szpeju nasz Samurai ma także elementy dekoracyjne, w postaci naklejek promocyjnych z rajdów.